6

آخرین اقدام برای افزایش سهمیه حج و سود سپرده‌های حج و عمره


نماینده خادم حج و زیارت درباره آخرین وضعیت سهمیه حج ایران و ابهامات سود سپرده عمره و حج توضیحاتی ارائه کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب در آستانه آغاز سفر حج سال 1403 در بازدید از ایسنا و در گفت و گو با خبرنگاران این رسانه به ابهامات و سوالاتی پیرامون حج پرداخت. در ایران سهمیه ای که با جمعیت ساکن در کشور همخوانی ندارد و همچنین سود ودیعه عمره و حج که بحث برانگیز شده است، پاسخ داد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در گفت وگو با ایسنا در خصوص پیگیری افزایش سهمیه حج در ایران، با توجه به پیش بینی حضور حدود 900 هزار نفر در خط حج، اعزام آنها با سهمیه موجود بیش از 10 سال زمان می برد. وی گفت: از زمانی که عربستان تصمیم به اختصاص سهمیه حج به کشورها گرفت، قوانینی را برای اختصاص سهمیه حج به تناسب جمعیت 1000 مسلمان هر کشور وضع کرد. برای ایران با جمعیتی حدود 85 میلیون نفر، 85 هزار سهمیه حج برای ایران تعیین شده است و اخیراً آماری از سوی سازمان ملل ارائه شده که جمعیت ایران حدود 89 میلیون و 500 هزار نفر است. این موضوع به اطلاع کشور میزبان رسید و درخواست شد سهمیه حج ایران به نسبت این جمعیت افزایش یابد که قول بررسی مجدد دادند.

نواب افزود: بسیاری از کشورها هستند که با توجه به سهمیه تعیین شده نمی توانند زائران حج را اعزام کنند. به عنوان مثال، یکی از کشورهای شرق آسیا که اکثریت جمعیت آن غیر مسلمان هستند، سهمیه حج 10 درصد تعیین شده است. جمعیت مسلمان آن و این در حالی است که تنها 60 درصد از این سهمیه برای حج تکمیل شده است. چند کشور دیگر هم هستند که شرایط مشابهی دارند، اما مشکل این است که این کشورها مازاد سهمیه حج خود را به کشورهای دیگر نمی دهند. از سوی دیگر کشورهای دیگری هم هستند که از سهمیه خود به طور کامل استفاده می کنند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه ایران از عربستان سعودی خواست تا سهمیه حج را افزایش دهد، گفت: افزایش سهمیه به عوامل مختلفی از جمله نوع تعامل بین کشورها و هدیه دولت میزبان (عربستان) بستگی دارد. زمانی این کشور هر سال 5 هزار نفر سهمیه اضافه به ایران اختصاص می داد و زمانی که ایران در سال 1394 در حج شرکت نکرد، این سهمیه بین کشورهای دیگر تقسیم شد. من شنیده ام که برای حج امسال به برخی کشورها سهمیه 10 هزار نفری اضافه داده شده است.

وی با اشاره به لزوم اختصاص سهمیه ویژه برای ایرانیان مقیم خارج از کشور تصریح کرد: در بین ایرانیانی که بنا به دلایلی در خارج از کشور زندگی می کنند، افرادی هستند که مایل به حج هستند، اما کشور مهاجرتی آنها سهمیه خاصی برای حج ندارد و از طرفی نمی توانند از سهمیه حج در ایران استفاده کنند. به همین دلیل از وزیر حج عربستان درخواست شده است که یک هزارم جمعیت هر کشور را برای حج تعیین کرده است.، یکصد هزار نفر از جمعیت مسلمان این کشور را نیز باید «سهمیه هجرت حج» دانست. اگر سهمیه خالص زائران ایرانی 85 هزار نفر باشد، یکصد هزارم جمعیت کشور 850 نفر می شود، اگر این سهمیه هر ساله به ایرانیان خارج از کشور اختصاص یابد، تعداد زیادی از آنها می توانند با سفر به ایران و به حج مشرف شوند. پاسپورت ایرانی، این راه بهتر از راهی است که عربستان سعودی در پیش گرفته و میل مسلمانان را کم کرده است. برای رفتن به حج ما این سهمیه را دنبال می کنیم و امیدواریم مثمر ثمر باشد به ویژه که وزیر حج عربستان از موافقت اولیه با این درخواست خبر داده است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تصریح کرد: این شرایط مختص ایران نیست. سه تا چهار میلیون نفر از لبنان در پنج قاره پراکنده اند یا در کشور ما افغان های زیادی هستند که می خواهند به حج بروند و به سازمان حج و زیارت ایران مراجعه کرده و اعلام کرده اند که مایل هستند اما نمی توانند از این کشور به حج بروند. ایران و چاره ای جز بازگشت به افغانستان ندارند.

آخرین اقدام برای افزایش سهمیه حج و سود ودیعه حج و عمره

نواب در ادامه گفتگو با ایسنا درباره اقدام برای تعدیل سود سپرده های حج و عمره وی در خصوص اظهارنظر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در گذشته برای تعدیل سود این سپرده ها، گفت: بانک اعلام کرده است که همان سودی را که به سایر سپرده های حج و عمره می دهد، می دهد. سپرده ها علاوه بر این که مدیر متقاضی حج و عمره سند ثبتی است که دارای ارزش افزوده استثنایی است. کوپن های حج و عمره قیمت های متفاوتی دارند. با این تعبیر اگر دو برادر بودند که یکی از آنها در بانک سپرده گذاری کرده و دیگری ودیعه حج گذاشته است، کسی که ودیعه حج گذاشته، درآمد بیشتری دارد، اما اگر ارزش آن سپرده را با سرمایه گذاری مقایسه کنیم. در بازار، طبیعتاً این سود و ارزش افزوده اندک است و نباید فردی را که برای ادای فرمان خدا ثبت نام کرده است، با دیگری مقایسه کرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: بحث شد که برای افزایش سود یا درآمد ودیعه حج و عمره چاره اندیشی شود. آنها مصمم به یافتن راه حل هستند.

وی ادامه داد: سعی می کنیم مبلغی که به عنوان هزینه حج در نظر گرفته می شود را رعایت کنیم و در طول اجرای برنامه های حج در صورت افزایش به زائر برگردانده شود، از این رو صرفه جویی صورت گرفته است.

نواب گفت: در حج 1402 تعداد خادمان زائران کاهش و تعداد زائران افزایش یافت و متعاقباً از هزینه این سفر کاسته شد. سال گذشته نسبت به حج 2018 (قبل از کرونا) 5 کاروان بیشتر به زائران اختصاص یافت و با توجه به کاهش خدمات حج امسال نسبت به حج 2018، هفت کاروان دیگر از زائران اعزام خواهند شد. دلیل این کاهش وزن ها این است که افرادی که برای حج ثبت نام کرده اند، مدت زیادی منتظر هستند، از طرفی سن منتظران افزایش یافته و باید زودتر به مشرف بروند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا