12

این رسوم ایرانی خارجی‌ها را شگفت زده می‌کند!


آداب و رسوم ایرانی می تواند برای بسیاری از گردشگران خارجی جالب باشد.

رد کردن: سردبیران کجارو در تهیه این محتوای تبلیغاتی دخالتی نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارند

همه ایرانی ها می دانند که ممکن است گردشگران و خارجی ها با فرهنگ و آداب و رسوم ما آشنایی کامل نداشته باشند. این در حالی است که اکثر شهروندان کشورمان از فرهنگ غربی آگاهی دارند و حتی سعی می کنند خود را به روز کنند و آن را بیاموزند. آیا از آداب و رسوم و فرهنگ محلی ایران اطلاعی دارید؟ آیا قصد سفر به ایران را دارید و می خواهید دیدنی های آن را از منظری جدید ببینید؟

تصور کنید به یک مهمانی در خانه دوستتان دعوت شده اید و تفاوت فرهنگی حضور شما را در آنجا دشوار می کند. در فرهنگ شما، برخی چیزها ممکن است کاملاً قابل قبول باشد و برای میزبان شما نباشد. هیچ کس دوست ندارد در چنین موقعیتی قرار بگیرد، به خصوص به عنوان یک توریست. ایرانی ها به دلیل مهربانی و مهمان نوازی خود شهرت جهانی دارند (و معمولاً از هیچ چیز ناراحت نمی شوند) اما برای داشتن اقامتی آرام و بی دردسر در این کشور، باید نکات فرهنگی این کشور را بشناسید.

گرمای ایران فراتر از مهمان نوازی است و این کشور زیبا پذیرای هر مسافری با جان و دل است. در این مقاله ایران آماز، با یادگیری چند نکته بسیار ظریف اما بسیار مهم، سفر شما به ایران راحت تر خواهد شد، خواهید آموخت که چه کارهایی مودبانه است و چه کارهایی بهتر است انجام ندهید و در نهایت می توانید آگاهانه و آگاه باشید. سفر بی نظیر به ایران بی.

چرا آداب و رسوم ایران مهم است؟

صنعت رو به رشد گردشگری ایران سالانه میزبان میلیون ها نفر است که برای دیدن فرهنگ خاص و غنی آن به این کشور می آیند. اما مفهوم «سفر مسئولانه» مفهومی کلیدی برای کشف و تجربه در شهرها و سنت های ایرانی است. به عنوان یک مسافر آگاه و مسئولیت پذیر، شناخت و احترام به سنت ها و آداب و رسوم محلی مهم است.

سفر مسئولانه تمرکز اصلی ما در ایران است و راهنمایان ما در طول سفر اطلاعات لازم را در مورد سنت های ایرانی در اختیار شما قرار می دهند تا سفر به ایران یک سفر سودمند برای شما باشد: سفری منحصر به فرد برای شما و تاثیر مثبت در مقصد شما. اراده .

1. طرز لباس پوشیدن در ایران

قوانین و نحوه لباس پوشیدن (مثلا نوع لباس پوشیدن) در ایران کمی با کشورهای دیگر متفاوت است و باید بدانید که لباس افراد تابع عرف و قوانین آن کشور است. البته این قوانین به ویژه برای گردشگران انعطاف پذیر است. تونیک یا کت بلند، شلوار (جین یا پارچه) و دامن بلند و روسری برای پوشاندن موها معمولا کافی است. قوانین برای آقایان یکسان است و در اکثر جاها (به جز سالن های ورزشی یا استخر) شلوارک و تاپ بدون آستین ممنوع است.

2. ملاقات با دیگران در ایران

ملاقات و معرفی خود به دیگران در هر کشوری آدابی دارد و دانستن چند کلمه ساده فارسی می تواند در این مسیر به شما کمک کند و ارتباط شما را با مردم محلی ساده تر کند. «سلام» (به معنای صلح و دوستی) به جای آن سلام، و خداحافظ (یعنی خدا خیرتان دهد) به ترتیب در ابتدا و انتهای جلسه گفته می شود. در ایران مردان با مردان و زنان با زنان دست می دهند.

دوستیابی ایرانی بسیار گرم و دوست داشتنی است، در دورهمی مردان مردان دیگر را می بوسند و البته زنان نیز زنان را می بوسند. نشانه دوستی و رفاقت است، اما دست دادن کمی معمولی تر است و در برخوردهای معمولی (مثلاً در محل کار یا ملاقات با غریبه برای اولین بار) استفاده می شود.

3. طرز غذا خوردن در ایران

ایران رستوران های بی پایانی با تنوع بسیار زیاد دارد. از فست فود گرفته تا غذاهای سنتی ایرانی و از رستوران های ایتالیایی تا غذاخوری های کوچک محلی. چه در رستوران‌های بین‌المللی شیک و چه در اغذیه‌فروشی‌های محلی غذا بخورید، آداب غذا خوردن یکسان است. دانستن این چند نکته، غذا خوردن در ایران را برای شما لذت بخش خواهد کرد:

  • بیرون غذا میخورم: در رستوران ها و کافه ها معمولا مشتری صندلی خود را انتخاب می کند (البته در بعضی جاها ممکن است پرسنل نیز او را راهنمایی کنند). اگر نمی توانید صندلی رایگان پیدا کنید، حتما از پیشخدمت یا کارکنان کمک بخواهید. بیشتر غذاخوری ها میز و صندلی هایی شبیه به کشورهای دیگر دارند، اما رستوران های سنتی غذا را روی یک «تخت» سرو می کنند که ساختاری شبیه یک کاناپه بزرگ با کوسن و حصیر است. به یاد داشته باشید که کفش های خود را قبل از نشستن روی تخت درآورید.

سیگار کشیدن در بسیاری از رستوران ها ممنوع است و در برخی از آنها رایگان است. بعضی جاها هم به شما قلیان می دهند که یک ابزار سنتی شرقی برای کشیدن تنباکو است. در برخی از کافه ها و رستوران ها می توانید مناطق جداگانه ای برای سیگار کشیدن پیدا کنید. در رستوران‌های معمولی‌تر یا فست‌فودها، معمولاً باید قبل از نشستن، سفارش را بشمارید. در جاهای دیگر می توانید ابتدا بنشینید، منو را ببینید (که معمولا به زبان انگلیسی نوشته می شود)، غذای خود را بخورید و سپس صورت حساب را دریافت کنید. اگر منو به زبان انگلیسی نمی بینید، حتما از راهنما کمک بخواهید.

تقسیم غذا با دوستان و رفقا در ایران امری عادی و قابل قبول است. وقتی حساب می کنید یا باید به صندوق پولی که معمولا نزدیک در است بروید یا سر میز این کار را انجام دهید. می توانید صورتحساب خود را به صورت نقدی یا با کارت اعتباری پرداخت کنید.

اگر یکی از ساکنان محلی شما را به شام ​​دعوت کند، خودش میز را می شمارد. اما گاهی دوستان این صورت حساب را بین خودشان تقسیم می کنند. انعام دادن در ایران زیاد انجام نمی شود، اما قابل قبول است و البته کاملا به شما بستگی دارد.

  • آداب سفره در ایران: همانطور که گفتیم برخی از رستوران های ایرانی تخت دارند اما برخی دیگر میز و صندلی معمولی دارند. خانه های ایرانی هم دقیقا همین طور است. آنها معمولا میز و صندلی برای غذا خوردن دارند، اما گاهی اوقات می توانند روی زمین و دور میز بنشینند تا غذا بخورند. هرجا که هستید، در خانه یا رستوران، آداب یکسان است.
  • عادات غذایی: ایرانی ها با قاشق و چنگال غذا می خورند اما معمولاً چاقو سر سفره نیست. اگر به چاقو نیاز دارید، از پیشخدمت بپرسید. در برخی رستوران ها برنج را در بشقاب بزرگی به نام دیس سرو می کنند و هرکس باید به اندازه دلخواه برنج از دیسک بردارد. سعی کنید آهسته غذا بخورید و با دهان باز صحبت نکنید. گوز زدن، آروغ زدن، آروغ زدن و غذا خوردن با صدای بلند در طول وعده های غذایی بی ادبی محسوب می شود. همچنین هنگام استفاده از خلال دندان روی میز استفاده نکنید و دهان خود را نپوشانید. سر سفره ایرانی، خوب است غذای خود را تمام کنید.
  • آداب نوشیدن: مشروبات الکلی در ایران ممنوع است. در میان نوشابه ها می توانید آبجوی ساده، چای، آب میوه، نوشابه و دوغ بنوشید. سگ یک نوشیدنی سرد و ترش بر پایه ماست است که با نمک و نعنا سرو می شود. این نوشیدنی با کباب خوشمزه است.

4. تعارف ایرانی، نظام اجتماعی بی نظیر

تعارف نوعی آداب کلامی (و غیرکلامی) در ایران است که در ارتباطات ایرانی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این مورد یکی از پیچیده ترین آداب و رسوم ایرانیان است که البته آنقدر در فرهنگ این کشور ریشه دوانده که بدون اطلاع نمی توان با شهروندان ایرانی ارتباط برقرار کرد. به عبارت ساده، شما رفتار خاصی دارید، اما چیزی کاملاً متفاوت در قلب شما اتفاق می افتد. بیایید مثالی بزنیم:

مثلا وقتی در تاکسی هستید و می خواهید کرایه را بپردازید، راننده بار اول از روی ادب پول شما را قبول نمی کند. باید دوباره اصرار کنی تا بالاخره پول رو ازت بگیره.

تعریف و تمجید نوعی رفتار فرهنگی، نشانه ادب و احترام به دیگری است. این مفهوم قدمتی چند صد ساله دارد و حتی می توان گفت قدمتی چند هزار ساله دارد و در کوچکترین و بزرگترین وجوه زندگی در ایران بیان می شود. ممکن است خارجی ها در ابتدا آن را نفهمند و انجام ندهند، اما خود ایرانی ها با آن آشنا هستند و البته انتظار زیادی از گردشگران ندارند. پس اگر از عهده تعارف بر نمی آیید، نگران نباشید! فقط با دیگران خوب و مودب باشید.

5. آداب و رسوم دینی

دین رسمی در ایران اسلام است، اما مسیحیت، یهودیت و زرتشتی نیز پذیرفته شده و دارای حقوق قانونی هستند.

خارجی ها ممکن است در دو ماه سال محرم و رمضان در ایران چالش هایی داشته باشند. در ماه عربی محرم، شیعیان در سوگ امام حسین (ع) عزاداری می‌کنند. این عزاداری سنتی و فرهنگی و در هر منطقه متفاوت است. دیدن این مراسم و عکس گرفتن از آداب و رسوم آن می تواند تجربه شگفت انگیزی برای شما باشد.

رمضان ماهی است که مسلمانان روزه می گیرند و زندگی شبانه در بسیاری از شهرها رونق بیشتری می یابد. تقریباً تمام کافه ها و رستوران ها تا صبح زود باز هستند. اگرچه غیرمسلمانان مجبور به روزه نیستند، اما خوردن، آشامیدن و جویدن آدامس در ملاء عام حرام است. بسیاری از رستوران ها (به جز رستوران های هتل) نیز تا غروب آفتاب بسته هستند. گردشگرانی که به دنبال تجربیات سنتی ایرانی هستند، ماه رمضان را فرصت مناسبی برای گفتگو و دیدن مراسم مذهبی مختلف می دانند.

  • در مساجد و مقبره ها: ایران مساجد زیبای زیادی دارد. برخی از آنها بیش از هزار سال قدمت دارند و بخش مهمی از معماری تاریخی این کشور را نشان می دهند. در این قسمت به بررسی مراحل و آداب زیارت مسجد و بقعه می پردازیم.

غیر مسلمانان به راحتی می توانند وارد این مکان ها شوند. مساجد تاریخی و توریستی پوشش خاصی ندارند، اما در مساجد فعال باید چتر بپوشید. اگر چادر همراه ندارید، می توانید در ورودی آن را تهیه کنید. در مسجد آرام و محترم باشید و هرگز با کفش روی فرش راه نروید. کفش های شما باید در ورودی مسجد به کارکنان داده شود یا همراه شما باید در یک کیسه پلاستیکی تمیز وارد شود. عکاسی در این مکان ها معمولا امکان پذیر است، مگر داخل مقبره ها. پس به نشانه ها توجه کنید.

یادداشت های اضافی

ایران کشوری باستانی با هزاران سال تمدن است و نمی توان همه آداب و رسوم آن را در یک مقاله کوتاه توضیح داد. سعی کردیم تمام نکات مهم را برای شما بنویسیم اما بد نیست این نکات آخر را بدانید:

8. تماس با مردم

ایرانیان را با نام کوچک صدا بزنید و قبل از آن «آقا» یا «خانم» بگذارید. بزرگان و پیرمردها را بی عنوان نخوانید چون محترمانه نیست. البته گروه دوستان و همسالان راحت تر است و می توانید نام کوچک آنها را بگویید.

9. تف کردن

در ایران تف به کوردها بی ادبانه و توهین محسوب می شود. به خصوص در اماکن تاریخی و مذهبی. پس تف روی زمین نریزید.

10. دادن و گرفتن چیزها

وقتی چیزی از کسی می‌دهید یا می‌گیرید، این کار را با دو دست انجام دهید تا احترام بگذارید. این امر به ویژه برای بزرگسالان مهم است. اما اگر چیزی را با دوستان خود معامله می کنید، با خیال راحت به آنها کمک کنید.

این محتوا ترجمه مقاله ای از وب سایت است ایران آمیز خوب.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا