13

بازتعریف تعاملات آتی ایران و آژانس در اصفهان


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیماین در حالی است که اصفهان میزبان اولین کنفرانس بین المللی علوم و فناوری هسته ای با حضور متخصصان داخلی و خارجی است. حضور رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اهمیت این نشست را دو چندان کرد و همه منتظر بودند. برای یک دستاورد جدید در تعاملات بین ایران و آژانس. به طور آزمایشی پیش بینی می شود که این سفر و بحث در مورد اختلافات می تواند فرصت خوبی برای بهبود روابط ایران و آژانس باشد.

در این چارچوب محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی با رافائل گروسی دیدار و از فرصت این دیدار برای بررسی برخی مسائل فی مابین استفاده کرد.

پس از پایان این دیدار، طرفین با خبرنگاران دیدار و اظهاراتی کردند که در بین خطوط حاکی از تاکید مجدد دو طرف بر همکاری و احیای روند دیپلماتیک در ابعاد فنی مرتبط با پرونده هسته ای است.

رافائل گروسی به خبرنگاران گفت: ما اکنون در یک روند حساس هستیم. دیشب و امروز رایزنی های فشرده ای برای برداشتن گام های متقابل داشتیم. بیش از یک سال پیش توافق کردیم که بیانیه ای را برای تعیین راه رو به جلو صادر کنیم، این سند (بیانیه مارس 2022) مهم بود. این مقاله همچنین به آنچه برای حل و فصل مسائل باقیمانده نیاز است نگاه می کند و اقدامات بعدی را برای طرفین مشخص می کند.

گروسی با اشاره به اینکه پیشنهاداتی برای ادامه همکاری با ایران ارائه کرده است، افزود: با وجود کاستی ها اقداماتی انجام شده و مفاد سند معتبر است. ما باید اقدام عملیاتی کنیم و من پیشنهادی به ایران داده ام. تیم های طرفین در یک جلسه جداگانه گام های بعدی را تعیین می کنند.

منظور از سخنان گروسی این است که آژانس بین المللی انرژی اتمی که تحت فشارهای سیاسی آمریکا و رژیم صهیونیستی در داخل خود آژانس و در روند همکاری این سازمان با ایران بوده، در حال بررسی مجدد سند مارس است که پس از مذاکرات فراوان به دست آمده است. اعتماد به نفس کافی برای حل مسائل دارد و دوباره می خواهد به این توافق بازگردد. در انجام این کار، آژانس به دنبال ادامه نظارت بر برنامه صلح آمیز هسته ای ایران و حل گره ها و مسائل باقی مانده در این زمینه است.

نکته دیگر به گفته گروسی این است که سند جدیدی وجود ندارد، بلکه تنها با بازگشت به روند همکاری قبلی موافقت شده است. اما در توضیح بیشتر مفهوم آن در این زمینه اظهار داشت: قصد ما تولید سند جدید نیست و مبنای ما بیانیه اسفندماه است. اینها اقدامات عملیاتی است که ما برداشته ایم. بیانیه مشترک ظرفیت حل و فصل مسائل باقی مانده را دارد. ما در مورد گام های مشخص و عملیاتی برای اجرای بیانیه مشترک توافق کردیم.

رویکرد گروسی تاییدی بر نظر قبلی کارشناسان امور ایران بود که این سفر با توجه به تحولات و شرایط منطقه و همچنین در رابطه با روابط ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و موارد ادعایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. آژانس در برابر برنامه صلح آمیز هسته ای ایران و ممکن است رویکرد فنی و عدم توجه به مسائل سیاسی منجر به اصلاح روند غیرسازنده آژانس علیه ایران و افزایش همکاری بین آنها شد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال‌های اخیر، علی‌رغم همکاری‌های گسترده ایران با آژانس و امکان دسترسی به آن نهاد بازرسی، ادعاهای سیاسی خود را علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران در گزارش‌های فصلی به شورای حکومتی نیز مطرح کرده است. مانند مصاحبه های رسانه ای

در آخرین گزارش سه ماهه گروسی به شورای حکام در مارس گذشته، رویکرد سیاسی مدیرکل نیز مشهود بود و از رویکرد ایران برای کاهش همکاری با این آژانس انتقاد کرد و اجرای اصلاحیه 3.1 قانون در مورد موضوعاتی مانند پادمان ها و مدت زمان باقی مانده را به حالت تعلیق درآورد. دو جا و همچنین چک ها ادعاهای قبلی را تکرار کرده بودند.

با این حال نقطه عطف دیدارهای اصفهان را می توان تاکید مقامات دو طرف بر بازتعریف تعاملات آتی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی دانست.

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در همین راستا و در همین نشست خبری با اشاره به اینکه بیانیه اسفند ماه اساس و سنگ بنای تعاملات آینده است، تاکید کرد: به دلیل برخی مشکلات، تحرکات و روند انجام شده است. تعاملات دو کشور به تعویق افتاده است، اما امروز با بررسی بر اساس بیانیه مشترک (بیانیه اسفند) امیدواریم این خط مبنا ادامه یابد.

وی تصریح کرد: بخش اول مذاکرات ما پرونده های گذشته است که تحت عنوان PMD در چارچوب برجام بسته شد و با مسائل سیاسی و پیرامونی آغشته است و همیشه مقتضیات خودش را دنبال می کند و نباید به سایر بخش ها سرایت کند. در این قسمت موضوع مهم بحث دو کرسی باقی مانده و خوشبختانه دو کرسی تعطیل است و بحث مغایرت مادی نیز بسته شده و دو کرسی از چهار کرسی باقی مانده است.

اسلامی گفت: بخش دوم مربوط به شرایط موجود است که باید برای کاستی ها و انتظاراتی که در چارچوب پادمان ها و NPT و ملاحظات آژانس بین المللی انرژی اتمی وجود دارد، اقدامات متقابل و هماهنگ انجام دهیم.

معاون رئیس جمهور کشورمان گفت: قسمت سوم گام های آتی و انتظارات متقابل و نقش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی است که می تواند در رفع موانعی که عمدتا سیاسی است موثر باشد.

وی ادامه داد: توافق کرده ایم که نمایندگان دو طرف درباره شرایط و عناصر این سه بند برای پیش نویس این سه بند بحث کنند. این شروع یک فرآیند است.

اما اسلامی با علم به اینکه دشمنان ایران به ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی به روند خرابکاری خود ادامه خواهند داد، گفت: موضوع مهم دیگر این است که مراقب خصومت هایی باشیم که علیه برنامه هسته ای ایجاد می شود و نشأت گرفته از صهیونیست ها در منطقه است. تعاملات بین دو کشور است.

در مجموع، صرف نظر از ابعاد فنی و علمی کنفرانس، پایان مذاکرات برای دور کردن آژانس از رویکردهای سیاسی در برنامه هسته‌ای و بازگشت به روند همکاری، دستاورد دیپلماتیک برای جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌شود.

انتهای پیام/.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا