9

حق‌الزحمه دستیاران پزشکی افزایش یافت


دستیاران پزشکی

اقتصاد 24- بهرام عین اللهی در هجدهمین جشنواره آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به توانمندی های گسترده نظام سلامت کشورمان، دستیابی به اقتدار علمی در منطقه را دست یافتنی دانست و اظهار داشت: اعضای هیات علمی یکی از ضروریات استفاده از مهمترین ارکان پیشرفت دانشگاه و روشهای آموزشی فعال به جای روشهای سنتی.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به دانشجویان به عنوان دومین عامل رشد و پیشرفت دانشگاه ها و تاکید بر لزوم مسئولیت پذیری و مشارکت آنان به ویژه در طرح های پژوهشی و عملی، گفت: در جشنواره پژوهشی علوم پزشکی ، دانشجویان رازی که در این زمینه فعال هستند. ما برای پژوهش و فناوری ارزش قائل هستیم، بنابراین رویکرد ما استفاده بیشتر از ظرفیت جوانان و دانشجویان در حوزه سلامت است.

وی میزان حق الزحمه دستیاران پزشکی در مقابل دولت مردمی را بسیار ناچیز دانسته و باعث بی انگیزگی برای کار شده است و گفت: شهریه این دانشجویان از حدود دو و سه میلیون به حدود 12 تا 15 میلیون افزایش یافته است. تومان و برای دستیاران تدریس نیز کمک هزینه ای در نظر گرفته است. گزارش شد که درآمد دستیاران بهبود یافته و آنها می توانند راحت تر کار کنند.

وی تاریخچه حوزه بهداشت و درمان را بسیار پر افتخار دانست و گفت: دستاوردهای حوزه بهداشت و درمان از بزرگترین و ارزشمندترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است. نقطه تبلور دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که در دوران پیش از انقلاب تأسیس شد، مربوط به دوران پس از انقلاب و نقش اساتید برجسته و متعهدی است که باعث جهش و نوآوری در تمامی عرصه های این دانشگاه شدند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه اولین جشنواره آموزشی شهید مطهری در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، افزود: این جشنواره پیشرفت آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور را به نمایش می گذارد.

عین اللهی هدف بزرگ و ویژه وزارت بهداشت را شکوفایی تمدن نوین ایرانی اسلامی بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی دانست و گفت: تمدن نوین ایرانی اسلامی می تواند بسیاری از مشکلات از جمله در حوزه را حل کند. از سلامتی ما نباید فکر کنیم که غربی ها همیشه رهبر هستند و ما پیرو آنها هستیم. در کشور ما خانواده‌گرایی و توجه به سلامت معنوی یکی از مهم‌ترین عناصر در حوزه سلامت است.


بیشتر بخوانید:انتقاد تند فاطمه هاشمی از وزارت بهداشت


وی ادامه داد: در بستر خانواده محوری می توان استرس و بسیاری از عوامل زمینه ساز بیماری را کاهش داد و بزرگان خانواده در تامین سلامت جامعه، بهبود سبک زندگی و مصرف غذای سالم نقش محوری دارند.

وزیر بهداشت یادآور شد: در برنامه سلامت خانواده که از سال گذشته کلید خورد و در 195 شهر کشور اجرا می شود، به دنبال افراد سالم هستیم و برای همه مردم پرونده سلامت تشکیل می شود.

عین اللهی با تاکید بر اهمیت نقش دانشگاه ها در تحقق شعار سال و جهش در تولید، یادآور شد: دانشگاه های علوم پزشکی می توانند با توسعه شرکت های دانش بنیان و پاسخگویی به نیازها به جهش تولید و خودکفایی کمک کنند. کشور از جمله نیازهای دارویی.

به گفته وزیر بهداشت، گروه های پژوهشی و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی باید فرصت بیشتری را برای حضور دانشجویان در پژوهش های عملیاتی و کاربردی فراهم کنند.

عین اللهی ادامه داد: امسال 1800 استاد استخدام می شوند، البته سال گذشته نیز 1000 استاد در دانشگاه های علوم پزشکی منصوب شدند و این اساتید جوان می توانند جایگاه علمی کشورمان را ارتقا دهند.

در ادامه علیرضا زالی; رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توسعه آموزش را یکی از برنامه های اصلی وزارت بهداشت در سال جاری برشمرد و با اعلام این خبر که برنامه راهبردی این دانشگاه تدوین شده است، افزود. این برنامه بر اساس اولویت های وزارت بهداشت تا پایان سال در دانشگاه است.

وی با بیان اینکه با توجه به توانمندی و ظرفیت بالای اساتید علوم پزشکی، رسیدن به مرجعیت علمی در منطقه دور از دسترس نیست، گفت: در برخی رشته های پزشکی سطح منطقه ای را پشت سر گذاشته ایم و در موقعیت فرامنطقه ای قرار داریم. “

زالی میزان حق الزحمه دستیاران پزشکی در ابتدای دولت مردمی را دو میلیون تا پنج تومان عنوان کرد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر با توجه ویژه دولت و وزارت بهداشت این حق الزحمه به 12 تا 15 میلیون تومان رسیده است. سال و دانشگاه ها نیز به افزایش این شهریه کمک می کنند.

وی به اقدامات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حوزه هوش مصنوعی اشاره کرد و گفت: هوش مصنوعی امروزه کاربرد گسترده ای در حوزه های مختلف علوم پزشکی، انتخاب دستیار، محتوای آموزشی، ارزشیابی و راستی آزمایی دارد و امیدواریم که دانشگاه شهید علوم پزشکی بهشتی می تواند قطب روش های آموزشی باشد

منبع: حرکت می کنیم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا